Hava durumu ölçümleri, umumiyetle meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar ivintiı ve tarafü, gönen rasyoı, hava basıncı, yağış miktarı ve türü gibi çeşitli hava koşullarını ölçmek kucakin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri umumiyetle manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle gestaltlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, umumiyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre suhunet, gönen ve rüzgar ivintiı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz çabukdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve iklim değanlayışikliği çhileışmaları gibi birbunca alanda kullanılır. Bu ölçümler, jurnal hava tahminleri, natürel facia uyarıları ve öteki meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini gibi mevzularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birbunca ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çevre bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve öteki kaynaklara muvasala esenlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve öteki meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Meteoroloji Kurumları, Cihan Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel kasılmau tarafından tanılamanmaktadır. WMO, dünya çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü eylemek, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını kurmak ve iklim değanlayışikliği ile müntesip tetkikatı özendirme eylemek gibi görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu