İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Uray Resi beyıydı. Annesi İsmet Dudu, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak işlev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Mir’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bandajdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri uzmanı başüstüne. Eksperlik sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile ılımlı Gün doğusu Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kellekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk başkanı olarak işlev aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Kellekanlığı döneminde yükseköğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir artış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık mebdeladı. Ilmî yayınlarda da sağlam çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün tesisunda işlev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak işlev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, Patronaj Kuruluna da dü periyot riyaset karşılayıcı Doğramacı 1968 senesinde mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Iyilik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sıhhat bilimleri alanında çok nüshada bilimsel makalesi, betik gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok çok derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Pasış, Adalet ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere birşu denli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüksek nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok millî organizasyon Doğramacı’ya en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Millet Meclisi namına ülke Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 senelik meslekı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa iş aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu yardımlarla sıhhat, terbiye ve bilim bağırsakin yarattığı kurumlarla hep kanalırlanacaktır.