Chat, Türkçesiyle “Yârenlik” mazmunına gelmektedir. İnternetin bilgiye ulaşım konusunda sergilediği performanstan sonrasında internetin sadece marifet aktarımı midein değil, aynı zamanda eğlence midein de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir müstear ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız lalettayin biriyle konstrüksiyonlabildiği kadar hassaten tanılamadığınız kişilerle de özel programlar veya web siteleri eliyle konstrüksiyonlabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanıdıkma ve yârenlik ika üzere kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri alelumum programlama dilleri kullanılarak veya müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Temelı chat sitelerine giriş gerçekleştirmek midein sadece nickname (müstear ad) açmak kifayetli olurken bazenlarındaysa sohbete mebdelamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm internet kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine mebdelıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla program aralık nedeniyleünü kullanarak sadece yazılı, yazılı ve fonlü, ünlü ve fonlü kadar tercihe bentlı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan yazılımlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en pop olanı endamsız süre önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger isminde entelekt mesajlaşma yazılımıdır. Bir özge pop chat program olan ve internetin söylence yazılımlarından ikrar edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet